Darmowy​ ​Program​ ​PIT​ ​dostarcza​ ​Instytut​ ​Wsparcia Organizacji​ ​Pozarządowych​ ​w​ ​ramach​ ​projektu​ ​PITax.pl​ ​dla​ ​OPP.

KRS

Filia Ustroń

Jak pomóc swojemu kręgosłupowi – GALERIA

13.05.2013, nieprzypisany

Niejedna osoba doświadczyła, jak bardzo mogą utrudnić życie niedomagania kręgosłupa – podstawy konstrukcji naszego szkieletu. Czasami jest to „tylko” ból pleców lub odcinka krzyżowego. Jednak bywa, że gama objawów jest znacznie większa. Zaburzenia ruchowe, bóle głowy, trudności w oddychaniu, mdłości a nawet krótkotrwałe zaniki świadomości. Żeby choć trochę zmniejszyć skalę tych problemów, Klub Zdrowia w Ustroniu prowadzony przez lokalną filię Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej swoje trzecie spotkanie poświęcił tematowi Profilaktyka chorób kręgosłupa. Spotkanie odbyło się 24 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 1.

Wykład przygotowała licencjonowana fizjoterapeutka Dorota Bar, która obecnie kończy studia magisterskie na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie.

Ogromne znaczenie dla funkcjonowania kręgosłupa mają codzienne nawyki: to, jak wstajemy z łóżka po nocnym odpoczynku, obuwie, w jakim chodzimy, postawa, jaką przyjmujemy podczas chodzenia i siedzenia, sposoby podnoszenia ciężkich przedmiotów, nasze podejście do stresujących wydarzeń. Okazuje się, że w najgorszej sytuacji jest kręgosłup osób, które prowadzą siedzący tryb życia (np. do pracy jadą samochodem, w pracy siedzą przy biurku, do domu wracają samochodem, w domu siedzą przed telewizorem lub przy komputerze). Co ciekawe, elementy wypełniające przestrzeń między kręgami składają się głównie z wody, dlatego też dla kondycji kręgosłupa istotne jest, ile wody wypijamy w ciągu dnia.

Podczas spotkania nie zabrakło smacznego poczęstunku. Tym razem były kanapki z pastą gryczaną. Nieodłącznym elementam każdego spotkania są badania profilaktyczne. I tym razem wolontariusze mierzyli ciśnienie krwi i obliczali BMI.

Niebawem następne spotkanie Klubu Zdrowia w Ustroniu.

Tekst: Andrzej Rabiński

Pomóż nam

Na nasze projekty

Kontakt

Chrześcijańska Służba Charytatywna
Oddział Śląski
Filia Ustroń
ul. Długa 49
43-450 Ustroń

Nr konta bankowego:
73 2030 0045 1110 0000 0334 5000

Kierownik: Henryka Troszok
Swoją funkcję pełni społecznie
Tel. kom.: (+48) 600 816 760

E-mail:

Zgłoś uwagę do strony

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij